Skip Navigation

Bell Times

High School Bell Schedules

9:30

4:10

Academy of Health Sciences at Prince George's Community College

9:30

4:10

Annapolis Road Academy Alternative High

9:30

4:10

Bladensburg High

7:45

2:25

Bowie High

7:45

2:25

Central High

7:45

2:25

Charles Herbert Flowers High

9:30

4:10

Croom High

7:45

2:25

Crossland High

9:00

3:40

Dr. Henry A. Wise Jr. High

8:30

3:10

DuVal High

8:45

3:25

Eleanor Roosevelt High

8:30

3:10

Fairmont Heights High

7:45

2:25

Frederick Douglass High

7:45

2:25

Friendly High

7:45

2:25

Gwynn Park High

7:45

2:25

High Point High

7:45

2:25

International High School at Langley Park

9:30

4:10

International High School at Largo

7:45

2:25

Largo High

7:45

2:25

Laurel High

8:30

3:10

Northwestern High

8:30

4:50

Northwestern CVP

9:30

4:10

Oxon Hill High

7:45

2:25

Parkdale High

7:45

2:25

Potomac High

8:30

3:10

Suitland High

8:30

4:50

Suitland CVP

7:45

2:25

Surrattsville High

9:30

4:10

Tall Oaks High

 

Middle Schools Bell Schedule

8:30

3:10

Benjamin Stoddert Middle

8:30

3:10

Benjamin Tasker Middle

8:30

3:10

Buck Lodge Middle

8:30

3:10

Charles Carroll Middle

7:45

2:25

Drew-Freeman Middle

9:00

3:40

Dwight D. Eisenhower Middle

9:00

3:40

Ernest Everett Just Middle

9:30

4:10

G. James Gholson Middle

9:00

3:40

Greenbelt Middle

7:30

2:10

Gwynn Park Middle

9:10

3:50

Hyattsville Middle

7:45

2:25

Isaac J. Gourdine Middle

9:30

4:10

James Madison Middle

9:30

4:10

Kenmoor Middle

7:45

2:25

Kettering Middle

9:30

4:10

Martin Luther King Jr. Middle

9:30

4:10

Nicholas Orem Middle

8:30

3:10

Oxon Hill Middle

9:30

4:10

Samuel Ogle Middle

9:30

4:10

Stephen Decatur Middle

9:35

4:15

Thomas Johnson Middle

9:00

3:40

Thurgood G. Marshall Middle

9:30

4:10

Walker Mill Middle

9:00

3:40

William Wirt Middle

Elementary Schools Bell Schedule

7:45

1:55

Adelphi Elementary

7:45

1:55

Allenwood Elementary

8:50

3:00

Apple Grove Elementary

7:45

1:55

Ardmore Elementary

9:15

3:25

Arrowhead Elementary

7:45

1:55

Avalon Elementary

9:30

3:40

Baden Elementary

7:45

1:55

Barack Obama Elementary

7:45

1:55

Barnaby Manor Elementary

8:15

2:25

Beacon Heights Elementary

9:15

3:25

Berwyn Heights Elementary

8:15

2:25

Bladensburg Elementary

7:45

1:55

Bond Mill Elementary

7:45

1:55

Bradbury Heights Elementary

7:45

1:55

Brandywine Elementary

7:45

1:55

C. Elizabeth Rieg Regional

7:45

1:55

Calverton Elementary

9:30

3:40

Capitol Heights Elementary

7:45

1:55

Carmody Hills Elementary

7:45

1:55

Carole Highlands Elementary

7:45

1:55

Carrollton Elementary

9:15

3:25

Catherine T. Reed Elementary

9:30

3:40

Chapel Forge Early Childhood Center

7:45

1:55

Cherokee Lane Elementary

8:00

2:10

Chillum Elementary

7:45

1:55

Clinton Grove Elementary

7:45

1:55

Columbia Park Elementary

8:15

2:25

Concord Elementary

7:45

1:55

Cool Spring Elementary

7:45

1:55

Cooper Lane Elementary

7:45

1:55

Cora L. Rice Elementary

7:45

1:55

Deerfield Run Elementary

7:45

1:55

District Heights Elementary

7:45

1:55

Dodge Park Elementary

9:15

3:25

Doswell E. Brooks Elementary

7:45

1:55

Edward M. Felegy Elementary

9:15

3:25

Flintstone Elementary

7:45

1:55

Forest Heights Elementary

9:15

3:25

Fort Foote Elementary

9:30

3:40

Frances Fuchs Early Childhood Center

7:45

1:55

Francis Scott Key Elementary

7:45

1:55

Francis T. Evans Elementary

8:15

2:25

Fort Washington Forest Elementary

9:15

3:25

Gladys Noon Spellman Elementary

7:45

1:55

Gaywood Elementary

7:45

1:55

Glassmanor Elementary

7:45

1:55

Glenn Dale Elementary

7:45

1:55

Glenridge Elementary

9:15

3:25

Greenbelt Elementary

9:30

3:40

H. Winship Wheatley Early Childhood Center

7:45

1:55

High Bridge Elementary

8:15

2:25

Highland Park Elementary

7:45

1:55

Hillcrest Heights Elementary

7:45

1:55

Hollywood Elementary

7:45

1:55

Hyattsville Elementary

8:15

2:25

Indian Queen Elementary

7:45

1:55

J. Frank Dent Elementary

7:45

1:55

James E. Duckworth Regional

7:45

1:55

James H. Harrison Elementary

7:45

1:55

James McHenry Elementary

9:30

3:40

James Ryder Randall Elementary

7:30

1:40

John H. Bayne Elementary

7:45

1:55

Judge Sylvania W. Woods Elementary

7:45

1:55

Kenilworth Elementary

9:30

3:40

Kenmoor Early Childhood Center

7:45

1:55

Kettering Elementary

7:45

1:55

Kingsford Elementary

7:45

1:55

Lake Arbor Elementary

7:45

1:55

Lamont Elementary

7:45

1:55

Langley Park-McCormick Elementary

7:45

1:55

Laurel Elementary

7:45

1:55

Lewisdale Elementary

7:45

1:55

Longfields Elementary

9:15

3:25

Magnolia Elementary

9:30

3:40

Margaret Brent Regional

7:45

1:55

Marlton Elementary

8:15

2:25

Mary Harris "Mother" Jones Elementary

7:45

1:55

Mattaponi Elementary

7:45

1:55

Melwood Elementary

9:15

3:25

Montpelier Elementary

7:45

1:55

Mount Rainier Elementary

7:45

1:55

North Forestville Elementary

7:45

1:55

Northview Elementary

7:45

1:55

Oaklands Elementary

9:15

3:25

Oxon Hill Elementary

9:15

3:25

Paint Branch Elementary

7:45

1:55

Panorama Elementary

7:45

1:55

Patuxent Elementary

7:45

1:55

Perrywood Elementary

7:45

1:55

Pointer Ridge Elementary

8:35

2:45

Port Towns Elementary

8:50

3:00

Potomac Landing Elementary

7:45

1:55

Princeton Elementary

7:45

1:55

Ridgecrest Elementary

8:15

2:25

Riverdale Elementary

7:45

1:55

Robert Frost Elementary

8:30

2:40

Robert R. Gray Elementary

8:15

2:25

Rockledge Elementary

7:45

1:55

Rogers Heights Elementary

7:45

1:55

Rosa L. Parks Elementary

7:45

1:55

Rosaryville Elementary

7:45

1:55

Rose Valley Elementary

9:00

3:10

Samuel Chase Elementary

7:45

1:55

Scotchtown Hills Elementary

9:15

3:25

Seabrook Elementary

9:00

3:10

Seat Pleasant Elementary

7:45

1:55

Springhill Lake Elementary

7:45

1:55

Suitland Elementary

7:45

1:55

Tayac Elementary

7:45

1:55

Templeton Elementary

7:45

1:55

Thomas S. Stone Elementary

8:15

2:25

Tulip Grove Elementary

7:45

1:55

University Park Elementary

9:15

3:25

Valley View Elementary

8:50

3:00

Vansville Elementary

8:50

3:00

Waldon Woods Elementary

9:15

3:25

Whitehall Elementary

7:45

1:55

William Beanes Elementary

7:45

1:55

William Paca Elementary

9:15

3:25

Woodmore Elementary

7:45

1:55

Woodridge Elementary

7:45

1:55

Yorktown Elementary

Dedicated Specialty Schools and Academies Bell Schedules

9:15

3:55

Accokeek Academy

8:30

3:10

Andrew Jackson Academy

8:00

2:40

Beltsville Academy

9:15

3:55

Benjamin Foulois Creative and Performing Arts K-8

8:45

2:55

César Chávez Dual Spanish Immersion

9:15

3:55

Dora Kennedy French Immersion

9:30

3:40

Glenarden Woods Elementary

9:30

4:10

Green Valley Academy at Edgar Allan Poe

7:45

1:55

Heather Hills Elementary

9:15

3:55

John Hanson Montessori

9:00

3:40

Judith P. Hoyer Montessori

9:15

3:55

Maya Angelou French Immersion

9:30

3:40

Overlook Full Spanish Immersion

9:30

3:40

Phyllis E. Williams Spanish Immersion

9:15

3:55

Robert Goddard Montessori

7:45

2:25

Samuel P. Massie Academy

9:15

3:55

Thomas G. Pullen K-8 Creative and Performing Arts School

7:45

2:25

William W. Hall Academy

Public Charter Schools Bell Schedule

7:55

2:55

CMIT Academy North - Middle Public Charter

7:55

2:55

CMIT Academy North - Elementary Public Charter

7:35

2:55

CMIT Academy South - Middle/High Public Charter

8:25

3:25

College Park Academy Public Charter

8:00

2:25

Excel Academy Public Charter

8:30

2:40

Imagine Andrews Public Charter

8:30

3:05

Imagine Foundations at Leeland Public Charter

8:30

2:40

Imagine Morningside Public Charter School

8:30

3:10

Imagine Lincoln Public Charter School