Skip Navigation

List of PGCPS Schools

childern in a group

ELEMENTARY SCHOOLS | 122

  • Adelphi ES
  • Allenwood ES
  • Apple Grove ES
  • Ardmore ES
  • Arrowhead ES
  • Avalon ES
  • Baden ES
  • Barack Obama ES
  • Barnaby Manor ES
  • Beacon Heights ES
  • Berwyn Heights ES
  • Bladensburg ES
  • Bond Mill ES
  • Bradbury Heights ES
  • Brandywine ES
  • Calverton ES
  • Capitol Heights ES
  • Carmody Hills ES
  • Carole Highlands ES
  • Carrollton ES
  • Catherine T. Reed ES
  • Cesar Chavez Spanish Immersion
  • Cherokee Lane ES
  • Chesapeake MIT Charter North ES
  • Chesapeake MIT Charter South ES
  • Chillum ES
  • Clinton Grove ES
  • Columbia Park ES
  • Concord ES
  • Cool Spring ES
  • Cooper Lane ES
  • Cora L. Rice ES
  • Deerfield Run ES
  • District Heights ES
  • Dodge Park ES
  • Doswell E. Brooks ES
  • Edward M. Felegy ES
  • Flintstone ES
  • Forest Heights ES
  • Fort Foote ES
  • Fort Washington Forest ES
  • Francis Scott Key ES
  • Francis T. Evans ES
  • Gaywood ES
  • Gladys Noon Spellman ES
  • Glassmanor ES
  • Glenarden Woods ES
  • Glenn Dale ES
  • Glenridge ES
  • Greenbelt ES
  • Heather Hills ES
  • High Bridge ES
  • Highland Park ES
  • Hillcrest Heights ES
  • Hollywood ES
  • Hyattsville ES
  • Indian Queen ES
  • J. Frank Dent ES
  • James H. Harrison ES
  • James McHenry ES
  • James Ryder Randall ES
  • John H. Bayne ES
  • Judge Sylvania W. Woods Sr ES
  • Kenilworth ES
  • Kettering ES
  • Kingsford ES
  • Lake Arbor ES
  • Lamont ES
  • Langley Park - McCormick ES
  • Laurel ES
  • Lewisdale ES
  • Longfields ES
  • Magnolia ES
  • Marlton ES
  • Mary Harris "Mother Jones" ES
  • Mattaponi ES
  • Melwood ES
  • Montpelier ES
  • Mt. Rainier ES
  • North Forestville ES
  • Northview ES
  • Oaklands ES
  • Overlook Full Spanish Immersion
  • Oxon Hill ES
  • Paint Branch ES
  • Panorama ES
  • Patuxent ES
  • Perrywood ES
  • Phyllis E. Williams Spanish Immersion
  • Pointer Ridge ES
  • Port Towns ES
  • Potomac Landing ES
  • Princeton ES
  • Ridgecrest ES
  • Riverdale ES
  • Robert Frost ES
  • Robert R. Gray ES
  • Rockledge ES
  • Rogers Heights ES
  • Rosa L. Parks ES
  • Rosaryville ES
  • Rose Valley ES
  • Samuel Chase ES
  • Scotchtown Hills ES
  • Seabrook ES
  • Seat Pleasant ES
  • Springhill Lake ES
  • Suitland ES
  • Tayac ES
  • Templeton ES
  • Thomas S. Stone ES
  • Tulip Grove ES
  • University Park ES
  • Valley View ES
  • Vansville ES
  • Waldon Woods ES
  • Whitehall ES
  • William Beanes ES
  • William Paca ES
  • Woodmore ES
  • Woodridge ES
  • Yorktown ES

MIDDLE SCHOOLS | 25

  • Benjamin Stoddert MS
  • Benjamin Tasker MS
  • Buck Lodge MS
  • Charles Carroll MS
  • Chesapeake Math and IT Charter North MS
  • Drew Freeman MS
  • Dwight D. Eisenhower MS
  • Ernest Everett Just MS
  • G James Gholson MS
  • Greenbelt MS
  • Gwynn Park MS
  • Hyattsville MS
  • Isaac J Gourdine MS
  • James Madison MS
  • Kenmoor MS
  • Kettering MS
  • Martin Luther King Jr MS
  • Nicholas Orem MS
  • Oxon Hill MS
  • Samuel Ogle MS
  • Stephen Decatur MS
  • Thomas Johnson MS
  • Thurgood Marshall MS
  • Walker Mill MS
  • William Wirt MS

HIGH SCHOOLS | 30

  • Academy for Health Sciences at PGCC (9-12)
  • Annapolis Road Academy Alternative HS (9-10)
  • Bladensburg HS
  • Bowie HS
  • Central HS
  • Charles Herbert Flowers HS
  • Chesapeake Math and IT Charter North HS
  • Community Based Classroom
  • Croom HS (11-12)
  • Crossland HS
  • Dr. Henry A. Wise, Jr. HS
  • DuVal HS
  • Eleanor Roosevelt HS
  • Evening HS (Crossland & Northwestern)
  • Fairmont Heights HS
  • Frederick Douglass HS
  • Friendly HS
  • Gwynn Park HS
  • High Point HS
  • International HS - Langley Park
  • International HS- Largo
  • Largo HS
  • Laurel HS
  • Northwestern HS
  • Oxon Hill HS
  • Parkdale HS
  • Potomac HS
  • Suitland HS
  • Surrattsville HS
  • Tall Oaks HS

ACADEMY, CENTER, AND SPECIALTY SCHOOLS | 28

  • Accokeek Academy (K-8)
  • Andrew Jackson Academy (K-8)
  • Beltsville Academy (PreK-8)
  • Benjamin D. Foulois Creative and Performing Arts Academy (K-8)
  • C Elizabeth Rieg Regional Center (K-12)
  • Chapel Forge ECC (PreK-4 year old)
  • Chesapeake Math and IT Charter - South (6-11)
  • College Park Academy (6-12)
  • Dora Kennedy French Immersion (K-8)
  • EXCEL Academy Public Charter School (K-8)
  • Frances R. Fuchs ECC (Birth-4 year old)
  • Green Valley Academy (7-10)
  • H Winship Wheatley ECC (PreK-4 year old)
  • Imagine Andrews (K-8)
  • Imagine Foundations at Leeland PCS (K-8)
  • Imagine Foundations at Morningside PCS (K-8)
  • Imagine Lincoln (K-8)
  • James E. Duckworth Regional Center (K-12)
  • John Hanson Montessori (PreK-8)
  • Judith P. Hoyer Montessori (PreK-8)
  • Kenmoor ECC (PreK-4 year old)
  • Margaret Brent Regional Center (K-8)
  • Maya Angelou French Immersion (K-8)
  • Robert Goddard Montessori (PreK-8)
  • Samuel P. Massie Academy (PreK-8)
  • Thomas G. Pullen Creative and Performing Arts (K-8)
  • Turning Point Academy (K-8)
  • William W. Hall Academy (PreK-8)
  •  

HIGH SCHOOLS | 30

  • Academy for Health Sciences at PGCC (9-12)
  • Annapolis Road Academy Alternative HS (9-10)
  • Bladensburg HS
  • Bowie HS
  • Central HS
  • Charles Herbert Flowers HS
  • Chesapeake Math and IT Charter North HS
  • Community Based Classroom
  • Croom HS (11-12)
  • Crossland HS
  • Dr. Henry A. Wise, Jr. HS
  • DuVal HS
  • Eleanor Roosevelt HS
  • Evening HS (Crossland & Northwestern)
  • Fairmont Heights HS
  • Frederick Douglass HS
  • Friendly HS
  • Gwynn Park HS
  • High Point HS
  • International HS - Langley Park
  • International HS- Largo
  • Largo HS
  • Laurel HS
  • Northwestern HS
  • Oxon Hill HS
  • Parkdale HS
  • Potomac HS
  • Suitland HS
  • Surrattsville HS
  • Tall Oaks HS

ACADEMY, CENTER, AND SPECIALTY SCHOOLS | 28

  • Accokeek Academy (K-8)
  • Andrew Jackson Academy (K-8)
  • Beltsville Academy (PreK-8)
  • Benjamin D. Foulois Creative and Performing Arts Academy (K-8)
  • C Elizabeth Rieg Regional Center (K-12)
  • Chapel Forge ECC (PreK-4 year old)
  • Chesapeake Math and IT Charter - South (6-11)
  • College Park Academy (6-12)
  • Dora Kennedy French Immersion (K-8)
  • EXCEL Academy Public Charter School (K-8)
  • Frances R. Fuchs ECC (Birth-4 year old)
  • Green Valley Academy (7-10)
  • H Winship Wheatley ECC (PreK-4 year old)
  • Imagine Andrews (K-8)
  • Imagine Foundations at Leeland PCS (K-8)
  • Imagine Foundations at Morningside PCS (K-8)
  • Imagine Lincoln (K-8)
  • James E. Duckworth Regional Center (K-12)
  • John Hanson Montessori (PreK-8)
  • Judith P. Hoyer Montessori (PreK-8)
  • Kenmoor ECC (PreK-4 year old)
  • Margaret Brent Regional Center (K-8)
  • Maya Angelou French Immersion (K-8)
  • Robert Goddard Montessori (PreK-8)
  • Samuel P. Massie Academy (PreK-8)
  • Thomas G. Pullen Creative and Performing Arts (K-8)
  • Turning Point Academy (K-8)
  • William W. Hall Academy (PreK-8)